Koupili jste starý rodinný dům a přemýšlíte, co udělat nejdříve? Váháte, jestli investovat do stavebních úprav, nové střechy nebo opravit elektroinstalaci? Ne nadarmo se říká, že nová elektrika je lepší než pojištění. Uvedení elektroinstalace do dobrého stavu by mělo být krokem číslo jedna. Ruku v ruce s tím pak půjdou pochopitelně i zednické a stavební práce. Pokud váháte a přemýšlíte, jestli se pustit do oprav starých rozvodů, nebo jestli udělat všechno znovu. Pokusíme se vám usnadnit rozhodování. Určitě se můžete také podívat na YouTube, kde je na toto téma spousta informací.
O zcela nové elektroinstalaci byste měli uvažovat zejména pokud máte v domě více z následujících nedostatků a rizik:
Bezpečnostní a technické nedostatky
- Máte hliníkové vodiče – Ty se rády lámou nebo mohou být příčinou uvolňování spojů.
- Izolace na vodičích je zteřelá, praská, nebo se dokonce odlamuje – Každá izolace má svoji životnost a časem ztrácí ohebnost, pružnost i svoje původní izolační vlastnosti.
- Dětské pojistky – Chcete mít větší jistotu, že nebudou děti strkat cokoli do zdířek v zásuvce? Moderní zásuvky jsou podstatně bezpečnější než staré. Dětské pojistky jsou dobrou zábranou proti vniknutí cizích těles.
- Chybí proudový chránič – Bezpečnost je dnes velmi důležitá. S množstvím elektro spotřebičů stoupá i riziko poruchy a úrazu elektrickým proudem. Proto je nezbytné mít v domácím rozvaděči i správné ochrany. Jističe vypínají při vysokých proudech, nebo dlouhodobém přetížení. Tedy například při zkratu. Chránič porovnává součet proudu, který teče fázovým vodičem s proudem tekoucím nulovým vodičem. Proud, který do domovního rozvodu přichází musí být stejný jako proud, který z rozvodu odchází. Pokud někde uniká proud z fáze do země, proud nulovým vodičem je o tento proud menší a fíčko, tedy proudový chránič vypne celý rozvod. Tato situace nastává například při poruše, nebo při doteku lidského těla s fází, kdy část proudu odteče skrze člověka do země. Vypínací proud chráničů bývá okolo 30 mA.
- Špatné uzemnění kotle, topení, vodovodu, plynových trubek, … – Pokud máte podezření, že máte jakýkoli spotřebič či rozvod špatně uzemněný, nechte si rozvodnou soustavu proměřit elektrikářem, nebo revizním technikem. Staré rozvody mají často právě tento nedostatek.
- Spousta krabic ve zdi – U starých rozvodů byla většina napojení a rozbočení drátů realizována pomocí krabic umístěných pod víčky ve zdech. Tento způsob napojování se již v moderních rozvodech většinou nepoužívá a může být potenciálním zdrojem závad.
- Staré keramické pojistky – V dřívějších dobách nebylo jištění děláno jističi, tedy páčkou která vypne daný okruh, ale pomocí keramických pojistek. Ty v sobě měly vlákno, které bylo dimenzováno na průchod určitého maximálního proudu. Toto řešení se již v moderních domovních instalacích nepoužívá.
- Fáze na objímce žárovky -Takový nedostatek nemusí být závažným problémem, ale je lepší se tomuto způsobu zapojení zdroje světla vyhnout. Fáze má být správně zapojena na vnitřní, tedy rukou či jiným předmětem, nedostupný pin.
- Rozpojování nulového vodiče při spínání osvětlení – Další z obvyklých skrytých vad elektroinstalace. Většinou nedojde k žádné škodě ani újmě na zdraví, ale přesto je takové riziko vyšší než při správném zapojení. Při takovém zapojení vypínač světlo skutečně vypíná, ale riziko spočívá v tom, že i při vypnutém vypínači může být na žárovce přítomna fáze, tedy napětí, které je při doteku životu nebezpečné.
- Zastaralý rozvaděč – Pokud vidíte, že je rozvaděč mechanicky nezabezpečitelný, měli byste zpozornět. Riskujete, že do něj mohou mít přístup například děti, což není nikdy dobré.
- Zastaralá elektroměrná skříň – I když máte nový elektroměr, nemusí to být jistota, že bude vše v pořádku. V této skříni se většinou kromě elektroměru nachází ještě další prvky, jako je hlavní domovní jistič. Skříň by měla být řádně uzavíratelná, uzamykatelná, bezpečná a přístupná pro odečet odběru elektřiny.
- Nevyhovující stav hlavních pojistek na svodu NN – Může být zdrojem nečekaných poruch a problémů. Tyto pojistky jsou vystaveny změnám teplot a měly by být proto pravidelně kontrolovány distributorem. V žádném případě pojistky sami bez patřičných znalostí a oprávnění nevyměňujte a nezasahujte do skříně, kde jsou umístěny.
- Stav svodu z vedení nízkého napětí – Vedení nízkého napětí bývá umístěno buď v zemi, ale u starších distribučních sítí častěji na sloupech. Tyto svody jsou vystaveny změnám teplot a neměla by proto být podceněna jejich kontrola. To je opět v pravomoci distributora elektřiny, ale na jejich špatný stav můžete upozornit i vy sami, nebo elektrikář. V žádném případě do nezasahujte do svodu bez patřičných znalostí a oprávnění.
- Špatné rozložení zatížení na jednotlivé fáze – U starých elektroinstalací je častým jevem nevhodné, nebo téměř žádné rozložení výkonu na jednotlivé fáze. Často k tomu dochází díky zapomnění, jak byl původní rozvod navržen a co mělo být na jednotlivé fáze připojeno. Může k tomu ale dojít i po prodeji nemovitosti a nepředání technické dokumentace. Noví majitelé nemusejí být tak systematičtí, nebo technicky zdatní jako autor původní elektroinstalace a díky nevhodnému připojování dalších spotřebičů mohou být fáze zatížené nesymetricky. To může způsobovat řadu problémů. U dobře navržené instalace s dostatečným množstvím samostatných okruhů by k tomu nemělo dojít. Další zásadní chybou je, když se na stejné fázi ocitne kuchyně a koupelna. Pak se na stejné fázi nachází například trouba, varná konvice, mikrovlnka, myčka pračka, bojler, sušička, fén, … Stejně nevhodné je, když jsou na silně zatíženou fázi připojeny přímotopy, nebo například zásuvky pro vysavač a jiné výkonově náročné spotřebiče.
Funkční nedostatky
- Vypínače a zásuvky jsou staré mnoho desítek let – Některé pak přestávají spolehlivě fungovat. Na zásuvkách bývají například často vidět opálené zdířky, nebo dochází k uvolnění kolíku. poškozené zásuvky mohou mít také prasklý kryt, což snižuje jejich bezpečnost.
- Dráty mají malý průřez – Bojíte se pak, aby utáhly všechny moderní spotřebiče. Pokud máte například dům, který prošel rekonstrukcí v sedmdesátých letech minulého století, pak si můžete být jistí, že nebudete mít dostatečně výkonově dimenzované rozvody. Málokdo dokáže odhadnout, co bude za desítky let a jaké elektrospotřebiče se budou používat. V sedmdesátých letech měla většina lidí doma na elektřinu kromě stropních světel pouze pár lampiček, rádio, televizi, troubu, pračku, vysavač a nic víc. Dnes máme kromě toho mikrovlnky, varné konvice, myčku, sušičku, elektrický bojler, počítače, monitory, mobily, notebooky, tablety, herní konzole, několik televizí, aku vrtačky, sekačky, štěpkovačky, motorové pily, brusky, přímočarky a mraky dalšího vybavení, které potřebujeme mít trvale, nebo alespoň občas připojené do sítě.
- Nemáme dostatek okruhů – Pro napájení výše uvedených malých i velkých domácích spotřebičů potřebujeme mít dostatek samostatných okruhů, tedy jističů.
- Nemáte jak připojit třífázové spotřebiče – Pokud bydlíte v bytě, zcela jistě si vystačíte s jednofázovými zásuvkami, tedy s připojením spotřebičů na 230 V. Pokud ovšem bydlíte v rodinném domě, bude vám zásuvka na 400 V, tedy třífázová zásuvka chybět například pokud chcete připojit větší míchačku, nebo například cirkulárku.
- Nejste připravení na obnovitelné zdroje – Energetika se v posledních letech prudce vyvíjí a zdá se, že tomu tak bude i v budoucnu. Váš dům dnes nemusí být pouze pasivním spotřebičem elektrické energie, ale může se podílet také na její výrobě. A to jak pomocí fotovoltaických panelů, tak například i dodávkami z vlastní větrné elektrárny. Stejně tak je dobré mít doma chytrý elektroměr a být tak připraven nejen na dálkový odečet elektřiny, ale i na lepší regulaci sítě a komunitní energetiku. Tedy na sdílení elektřiny z malých zdrojů.
- Nemožnost vytvořit bateriové úložiště pro FVE – Dalším mohutným trendem je ukládání elektrické energie. A to ať pro vlastní pozdější spotřebu, nebo pro vykrývání případných výpadků či další redistribuci v rámci komunitní energetiky.
- Fáze vpravo – Mohlo by se zdát, že je to jedno, ale správné zapojení zásuvky na 230 Voltů střídavých je takové, že je fáze v levé zdířce a nulový vodič v pravé. U většiny spotřebičů nemá prohození fáze a nulového vodiče žádný vliv na jejich funkci, ale u některých to nemusí platit a pozice fáze je důležitá. Bývá tomu tak být například u některých plynových kotlů, které nemusejí při prohození nastartovat. Přepojení do správné pozice pak nemusí být vždy snadné, protože staré vodiče v zásuvce, nebo v rozvodné krabici ve zdi, mohou být příliš krátké.
- Nelogické rozmístění vypínačů na světla – Jdete v noci z ložnice chodbou na záchod a musíte vejít do obýváku jen proto, abyste si v chodbě rozsvítili? Pak je něco špatně. Dobře umístěné vypínače vám umožní „ručkovat“ od vypínače k vypínači, aniž byste museli tápat ve tmě po zdech a hledat, kde ten zatracený vypínač je. Správné rozmístění vypínačů se pozná také tak, že jsou dobře nalezitelné i pro návštěvy. Můžete si to sami vyzkoušet, když poprosíte kamaráda, který je u vás poprvé, aby vám zašel do spíže na druhé straně domu pro pivo. Pokud uvidíte a uslyšíte, jak obtížně hledá, kde si rozsvítit, je něco špatně.
- Chybějící venkovní osvětlení – Nejen interiéry by měly být dobře osvětlené, ale také venkovní prostranství před domem i za ním může být pěkně nasvícené. Staré instalace na to často při rozvádění elektřin nepamatovaly a proto si pak lidé musejí kopat pracně do země kabely, natahovat prodlužovací přívody po povrchu nebo instalovat bateriová či solární světla.
- Absence rozvodů v nebytových prostorech – Pokud chcete pracovat v dílně, nebo na zahradě, měli byste mít i zde potřebné rozvody a to jak na světla, tak pro napájení pracovních nástrojů, nebo například pro napojení letní kuchyně. Naši předkové na takový komfort většinou nemysleli. Vy to ale můžete změnit a můžete mít například ve dvoře nebo v přístavcích podružný rozvaděč se samostatnými okruhy a případně i s třífázovým napojením na 400 V.
- Absence datových a jiných rozvodů – Moderní elektrické rozvody neplní jen napájecí funkce, ale mohou být použity i pro datové metalické a optické vodiče. V každé domácnosti dnes máme desítky přístrojů, které jsou připojené k internetu. Přesto že dnes máme internet v mobilu, musíme počítat i s budováním domovní datové sítě, která je aktuálně nutnou podmínkou pro vytvoření vlastní Wi-Fi.
- Nemožnost připojit moderní přístroje – V dnešní době a v budoucnu budeme připojovat do sítě stále více zcela nových zařízení. Mezi ně aktuálně patří například elektromobily, elektrické tříkolky, elektrokola a s tím je třeba počítat i při realizaci domovních rozvodů.
- Nemožnost používat chytrou domácnost – Chytrá domácnost dnes není jen nějakým výstřelkem, kterým ohromíte návštěvy, ale je také možností, jak si zjednodušit život v domě a práce okolo něj. Proto je dobré být na tyto technologie připraven. Tedy nejen mít v elektro rozvaděči dostatek prostoru pro další okruhy, ale také například naplánovat umístění wi-fi routerů, posilovačů jejich signálu, případně ethernetového hubu, pro propojení dalších prvků. Stejně tak je dobré myslet na budoucnost a předpokládat, že se mohou objevit i další přístroje, které budou využívat datové či optické kabely a také budou potřebovat napojení na elektřinu.
- Problémy s nabíjením elektromobilů – Elektromobilita, ať si o ní myslíme cokoli, je silným trendem dnešní doby. Pokud jste vlastníkem vozu s tímto typem pohonu, jistě budete rádi, pokud si ho dokážete nabít nejen na veřejné nabíjecí stanici u silnice či u veřejné budovy, ale také doma. Staré rozvody nebývají většinou stavěné na dostatečně vysoký proud, ani nemají nainstalované ve svém okolí patřičné zásuvky. Je dobré ovšem nemyslet jen na své pohodlí, ale také na potřeby návštěv, nebo sousedů ve vašem okolí. Pokud tedy máte dostatek prostoru, je dobré na nabíjení elektro aut pamatovat. Ideální pak je, pokud máte fotovoltaickou elektrárnu na střeše domu, nebo přímo nad parkovacím stáním.
Estetické nedostatky
- Viditelné stavební nedostatky – vedení ve zdech by neměla být skrytá. U starších domů často vidíme, že jsou dodatečně dodělávána napojení v lištách, nebo že byly nevhodně vysekané či špatně zapravené drážky do zdi. Ty jsou pak často viditelné a mohou být na vizuálně rušivé. Kromě toho mohou být také časem zdrojem nejrůznějších závad.
- Trčící dráty mohou být nejen bezpečnostním rizikem, ale jsou pochopitelně také ošklivé. Proto se jich co nejrychleji zbavte.
- Nevzhledné rozličné vypínače a zásuvky – Staré domy často prošly různými obdobími. A to jak po technické, tak po designové stránce. Viditelné prvky elektroinstalace pak často korespondují s těmito obdobími. Nezřídka tedy najdeme v domácnostech mix páčkových, tlačítkových i plošných vypínačů od nejrůznějších výrobců i různých barev a tvarů. Máte tedy jedinečnou šanci sjednotit design vypínačů, zásuvek, světel i dalšího vybavení interiéru i exteriéru v jeden harmonický celek.
Jak postupovat při výměně elektroinstalace?
Prvním krokem je odborný průzkum stávajícího stavu elektroinstalace. Spolupráce s kvalifikovaným elektrikářem nebo revizním technikem je nezbytná pro dodržení platných norem a bezpečnostních opatření. Tento odborník pak provede kontrolu kabeláží, pojistek, rozvaděčů, uzemnění i dalších součástí instalace a posoudí, zda je nutná jejich částečná výměna, oprava, nebo kompletní výměna elektroinstalace. Pokud se rozhodnete pro výměnu elektroinstalace, je důležité mít jasný projekt a rozpočet.
Výměna elektroinstalace se obvykle provádí ve fázích, aby byl minimalizován dopad na běžný provoz domácnosti. Tím rozhodně nejsou myšleny fáze elektrické. Málokdo má možnost přesunout rodinu na 3 týdny mimo domov, aniž by narušil školní docházku dětí nebo svoji potřebu pracovat z domu. Rodina také musí i při rekonstrukci vařit, nebo pečovat o domácí mazlíčky.
Kdy se pustit do díla?
Ideální je, pochopitelně dělat tyto práce, když je venku teplo. Tedy od jara do podzimu. Pokud nemůžete čekat, například kvůli stavu elektroinstalace, lze vše zvládnout i v zimě. Musíte se ovšem postarat o to, abyste dokázali i v průběhu prací dostatečně topit. Není to důležité jen proto, aby nezamrzly trubky, ale také pro zachování minimálního komfortu pro vás, vaši rodinu i pracující řemeslníky.
Co vás čeká před začátkem akce
- Prach a suť – Pokud jste majitelem zděného domu, čeká vás především hodně práce. Ani nejšikovnější elektrikář vám totiž nemůže zaručit, že v domě nebude nepořádek. Bude ho naopak opravdu hodně. Při sekání do zdí, bez kterého se neobejde žádná taková akce, se velmi práší a budete se tedy muset vypořádat s mnoho kýbly suti. Budete překvapení, kolik jí bude. Raději nepočítejte s tím, že ji bude možno průběžně odsávat a mějte připravené kýble, ale také místo, kam budete moci suť průběžně vynášet.
- Pytle na odpadky – pokud nechcete mít vše od prachu, nakupte si standardní pytle na odpadky i zatahovací odpadkové sáčky a zabalte do nich maximum věcí. Pochopitelně můžete citlivé věci i zavakuovat.
- Igelitů nikdy není dost – Zapomeňte na nápad, že budete přenášet použité igelity z místa na místo. Nepůjde to, protože jakmile s nimi pohnete, budete mít prach i tam, kde jste měli doposud čisto. Proto si nakupte dostatek strečové fólie, i igelitů a nezapomeňte na zásoby lepící papírové pásky na jejich připevnění k zemi. Nemusíte kupovat extra silné igelity, ale nekupujte rozhodně nejtenčí. Minimální použitelná tloušťka je okolo 30 um. Příliš tenké igelity by vám při práci vlály a nepřikrývaly by věci tak, jak potřebujete.
- Nespoléhejte jen na skříně – Prach, který vniká při sekání a vrtání do zdi je extrémně jemný a dostane se bez problémů i na naprosto nečekaná místa. Pokud si tedy nejste stoprocentně jistí, že udržíte skříně zavřené a utěsněné, raději v nich nenechávejte věci volně a zabalte je do strečové fólie, nebo do igelitových pytlů. Skříně pak ještě pro jistotu přikryjte nebo také obalte strečovou fólií.
- Přikryjte také podlahy – Pokud nemáte v místnosti hotovou podlahu a máte zde například pouze beton, nebo jiný odolný podklad, nemusíte se přikrýváním zdržovat. Pokud ale máte plovoucí podlahy, prkennou podlahu, nebo vysněnou dlažbu za hromadu peněz, měli byste ji přikrýt. Krytí musí být takové, aby vydrželo i hrubší zacházení, tedy pád suti, našlapování nebo odkládání nástrojů a strojů. Ideální jsou například lepenkové krabice v kombinaci s páskami na přilepení a igelitem.
- Odneste z prašného prostředí maximum věcí – Pokud dokážete vystěhovat co nejvíce věcí, ušetříte si čas při jejich „resuscitaci, tedy oprašování a vybalování. Pokud nemůžete odnést věci pryč z domu, dejte je alespoň na dvůr, do průjezdu, nebo jinam, ale pozor na vlhkost.
- Nakupte si dostatek prodlužovacích kabelů – V průběhu prací budete potřebovat napájet bourací kladiva, vrtačky, brusky a jiné stroje, ale budete také muset dostat elektřinu ke kotli, nebo k vařiči. Proto musíte být vybavení dostatečným množstvím prodlužovacích kabelů, ale také rozdvojek.
- Půjčte si průmyslový vysavač – V průběhu práce i po ní ho budete velmi často využívat. Nechte si ho proto doma alespoň 14 dní. Ideální je vysavač, který nepotřebuje sáčky a místo nich na vysátý prach a suť pevnou nádobu. Může být například nerezová.
Na co si dát pozor v průběhu prací
- Kvalitní elektrikáři a zedníci jsou základ – Pokud jste si najali dobré řemeslníky, nemusíte je příliš kontrolovat, ale přesto se jich v průběhu práce hodně ptejte, abyste věděli, co a proč dělají. Načerpané informace se vám rozhodně budou v budoucnu hodit.
- Ometejte průběžně zdi – I když se to nezdá, ulpívá na zdech obrovské množství prachu. Pokud na ně zapomenete, začnete s úklidem nábytku či podlah, zaprášíte si pak při jejich ometání znovu vše, co jste již vyčistili.
- Každý den po odchodu řemeslníků uklízejte – Odkliďte vždy co nejvíce suti, protože pak nebudete mít na konci tolik práce s jejím vynášením a snížíte riziko, že vám zapadá nepořádek tam, kam nechcete.
- Dbejte na dodržování platných norem – Vyžadujte, aby řemeslníci nic neošidili, dodržovali normy a doporučení. Nenechte se uchlácholit větami jako „fáze vpravo ničemu nevadí, já ji takto zapojuju vždycky a nikdo si nestěžoval“. Dodržování norem se vyplatí, nejen proto, že pak snáze projdete revizí, ale také proto, že ti, kdo se budou snažit ve vašem díle zorientovat, budou mít snazší práci. Myslete na to, že za bezpečnost a správné fungování elektroinstalace zodpovídá nejen ten, kdo ji zrealizoval a zrevidoval, ale také majitel domu. Proč? Protože ve vašem domě žijí ti nejdražší, tedy vaše rodina.
- Staré dráty můžete nechat ve zdech – staré rozvody ničemu nevadí. Možná jsou jen nepříjemností, protože vás vyděsí, když je v budoucnu omylem převrtáte. Zpravidla totiž už nikdo neví kudy vedou. I proto je dobré spolehlivě znát polohu nových drátů.
- Při sekání do zdi pozor na vodu a plyn – Staré domy jsou plné tajemství. Minulí obyvatelé domu možná měli nějaké úmysly, položili někudy trubky, které později zaslepili a nijak jejich trasu nezaznamenali ani nevyznačili. Proto je dobré před každým zásahem pečlivě zvažovat, kde ho uděláte.
- Zjistěte si, kde jsou uzávěry plynu a vody – V případě jakékoli poruchy, nebo havárie vodovodu či plynovodu musíte jednat rychle a nebudete mít čas hledat, kde je jeho uzávěr. Proto jej mějte přístupný a mějte od něj patřičné klíče a kličky.
- Zrušte všechny staré rozdělovací krabice ve zdech – Technicky vzato přítomnost krabic ničemu nevadí. Nicméně esteticky jsou staré zašlé krabice dost nevzhledné. Jestliže je odmontujete, můžete je bez obav vyndat a zapravit například omítkou, nebo zasádrovat.
- Odmontujte staré vypínače a zásuvky – Stejně jako se starými rozdělovacími krabicemi můžete naložit i se zásuvkami a vypínači. Odmontujte je, zazděte, nebo zasádrujte, zapravte do hladka, abyste je pak mohli pohodlně zamalovat.
- Vyberte si pěknou barvu vypínačů a zásuvek – Každý byt je jiný a každý člověk má jiný vkus. Někam se hodí bílé zásuvky a vypínače, zatímco jinde dobře vyniknou například hnědé, černé, nebo šedé. Pokud si nevíte rady, poraďte se například s designerem, nebo s malířem pokojů. I ti mají často obrovské zkušenosti.
- Nezapomeňte na propojení uzemnění, tedy propojení ochranného kolíku s kostrou kotle, vodovodních a plynových trubek pomocí ochranného vodiče – Pospojování zemí je předpokladem pro bezpečnost celé instalace i v případě, že dojde k doteku fáze na kostru nebo na některou součást rozvodů. Tedy i trubek vodovodu a plynu.
- Nechte si udělat i nový zvonek – Všechny součásti instalace je dobré mít nové. Tedy i domovní zvonek. Ve starých domech jsou většinou mechanické zvonky, zatímco dnes výrobci preferují elektronické. U těch si můžete vybrat jak design, tak zvuk zvonění.
Finální úpravy a kontroly
- Popište si správně jističe – Jakmile je vše zapojeno, měli byste odzkoušet společně s elektrikářem všechny jističe a vypínače a řádně si je popsat. Můžete mít krátké popisky přímo u jističů, ale také si můžete udělat podrobnější popis jističů s jejich čísly a připevnit je do rozvaděče. Je dobré popisovat věci srozumitelně, protože lidská paměť je krátká a za pár let nemusíte rozumět tomu, co se vám dříve zdálo jasné. Kromě toho je dobré myslet i na to, že se v popisech mají orientovat také jiní lidé. Uděláte jim tím dobrou službu. Velmi dobře to pochopíte, když se například dostanete do situace, kdy budete kupovat nemovitost, nebudete o ní nic vědět a budete vděční za každý dochovaný záznam či popis.
- Zaznamenejte si kudy vedou dráty – Dobře si zakreslete, nebo nafoťte, kudy vedou. Nafocení je dobré provést v momentě, kdy jsou vysekané drážky a nejsou ještě zapravené. Nejpozději pak před vymalováním. Potom již není možné přesnou polohu vodičů určit pohledem na zeď a budete k tomu muset používat speciální přístroje.
- Nezapomeňte na revizi – Revize není jen o získání dokladu. Je především o otestování bezpečnosti a funkcí celé instalace. Revizní zpráva pak dokládá, jak byla revize provedena. Nikdy se nesmiřte pouze s formálním provedením a trvejte na důkladném odzkoušení. Nebojte se klást jakékoli otázky. Revizní technik s patřičnou způsobilostí k provádění revizí vám na ně jistě rád odpoví.
Nová elektroinstalace = investice do budoucnosti
Modernizace elektroinstalace ve starém domě není jen nutností, ale také investicí do budoucnosti. Kromě vyšší bezpečnosti a komfortu může přispět i ke snížení spotřeby elektrické energie díky efektivnější distribuci a chytrému řízení spotřebičů. Pokud plánujete rekonstrukci staršího domu, nezapomeňte začlenit elektroinstalaci do svého plánu a zajistěte si tak komfort a bezpečí.